Bisiklet Tamirciliğinden Akrobasi Şampiyonluğuna Giden Yol

11 Şubat 2019 Pazartesi 10 : 02

Bisiklet tamirciliğinden gelen kariyerinde başarı merdivenlerini bütün zorluklara rağmen bir bir tırmanan Türkiye Motosiklet Akrobasi Şampiyonu Birkan Polat, açıklamalarda bulundu.

Okul çıkışları gittiği bisiklet tamircisinden kazandığı paralar ile aldığı hurda scooterları birleştirerek katıldığı yarışmada başarılar elde eden Birkan Polat, Red Bull'un sponsorluğu ile hayal edemeyeceği bir değişikliğe imza attığını söyledi.

Hedefinin Türkiye'nin dışında dünyanın farklı şehirlerinde de gösteriler yapmak olduğunu dile getiren Polat, motosikletin tanıtımına katkı sağlayarak Türk Bayrağı'nı dalgalandırmak istediğini ifade etti.

 Ortaokul çağlarında sürekli mahalledeki bisiklet tamircisine gitmek durumunda kaldığını ifade eden Birkan Polat, "Daha sonra bu ziyaret çalışmaya döndü. Hayalim olan freestyle bir bisiklet sahibi olmak istiyordum. Burada çalışıp kazandığım paralar ile kendime bir freestyle bisiklet aldım. Ailemin çok fazla maddi durumu iyi değildi, motosiklet hayalim de vardı ama bunun için daha fazla çalışmam gerekiyordu. Okul sonraları hem çalışıyordum hem de kendimi geliştiriyordum. Sürekli yeni hareketler izliyordum. Daha sonra scooter bir motosiklet hayalimi gerçekleştirmek için yeterli parayı biriktirmiştim. Ama yine de sağlam bir scootera yetmiyordu param. 2 tane hurda scooter aldım ve onları birleştirdi. Ortaya sağlam bir motosiklet çıkardım. Bu şekilde birkaç sene kullandım o motoru.  Daha sonra 2013 yılında Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından yapılan TMF Yıldızlarını Seçiyor yarışması yapılacağı söylendi. Daha da fazla azmettim bu yarışma için. Düzenlenen yarışmaya katıldım ve neredeyse en ufak motosiklet benimkiydi. Çünkü vitessiz ve 125CC scooter ile katıldım buraya. Burada dereceye girerek puanlama sırasıyla ilk 3'e girdim. Bu da benim için çok motive edici bir şeydi. TMF buradan 10 kişiyi dereceye almıştı. Ben de burada kendimi göstermiştim ve bu yarışmanın yapılması bana bu sektörde motosiklet akrobasi sürücüsünün gerçekten bir eksikliğini göstermişti. Bu konu üzerine yönelmeyi hedeflemiştim. Daha sonra bu seçilen 10 kişi bir kamp yaparak Kenan Sofuoğlu'nun pistinde buluştuk. Burada 10 kişi birbirine hünerlerini gösterdi. Senelerce idol olarak gördüğüm Kenan Sofuoğlu, ufak motosikletle yaptığım hareketlerden dolayı beni tebrik ederek başarılarımın devamını diledi. Dilediği gibi olduğunu da düşünüyorum" dedi.Create AccountLog In Your Account